Past Governors

Castle Heights

  • 1940 - Edwin Baggett of Clarksville
  • 1941 - George E. Jones of Trenton
  • 1942 - George Coleman of Germantown
  • 1943 - Thomas D. Pruitt of Kingsport
  • 1944 - Judson Rudolph of Nashville
  • 1945 - (not held due to wartime problems)
  • 1946 - Robert Lowe of Madison
  • 1947 - Ray Nation of Chattanooga
  • 1948 - Claude N. Lynch of Franklin
  • 1949 - Kenneth Roberts Kingsport
  • 1950 - Jimmy Waldron of Alamo
  • 1951 - Floyd A. Hunter of Franklin
  • 1952 - Jimmy Dale of Nashville
  • 1953 - Robert R. Young, Jr. of Union City
  • 1954 - David Galloway of Memphis
  • 1955 - James W. Moore of Memphis
  • 1956 - Robert G. Holt of Chattanooga
  • 1957 - Lamar Alexander of Maryville
  • 1958 - Jule N. Crocker of Johnson City
  • 1959 - Tom F. Coughenour of Kingsport
  • 1960 - Ray Jones of Fountain City
  • 1961 - Paul J. Tessman of Chattanooga
  • 1962 - William H. Boner of Nashville
  • 1963 - Michael J. Dzvonik of Chattanooga
  • 1964 - Charles H. Anderton of Chattanooga

Tennessee Technological University

  • 1965 - William E. Stephenson of Clinton
  • 1966 - Roger Dean Price of Chattanooga
  • 1967 - Martin E. Creasman of Chattanooga
  • 1968 - Kent Taylor Stair of Kingsport
  • 1969 - Dennis Morgan Smith, Jr. of Memphis
  • 1970 - Hal Kemp Litchford of Donelson
  • 1971 - Mark Allen Rosser of Knoxville
  • 1972 - David Paul White of Old Hickory
  • 1973 - Larry Brandon of Readyville
  • 1974 - Randall Lee Dove of Old Hickory
  • 1975 - John D. Nowell of Trenton
  • 1976 - Dennis R. Reynolds of Pulaski
  • 1977 - Henry H. Woodall of Knoxville
  • 1978 - James W. Fisher, Jr. of Clarksville
  • 1979 - Mike Peterson of Germantown
  • 1980 - David W. Olive of Maryville
  • 1981 - Thomas H. Jones of Cookeville
  • 1982 - William D. Swafford of Dayton
  • 1983 - Mark Yates of Memphis
  • 1984 - John Roberson of Dayton
  • 1985 - John Claybrooks, Jr. of Nashville
  • 1986 - Walter Scott of Germantown
  • 1987 - Alvin Meredith of Murfreesboro
  • 1988 - Luther Wright of Madison
  • 1989 - Antonio Smith of Memphis
  • 1990 - Jarrett Millsaps of Murfreesboro
  • 1991 - Jarvis Nathan of Memphis
  • 1992 - Eric Maupin of Newbern
  • 1993 - Thomas “J. J.” Johnson of Slayden
  • 1994 - Vladimir Cole of Gatlinburg
  • 1995 - Benjamin K. Mallicote of Kingsport
  • 1996 - Joseph Barringer of Memphis
  • 1997 - Chauncey B. Julius of Columbia
  • 1998 - Ramon M. Washington of Collierville
  • 1999 - Kaell Cross of Murfreesboro
  • 2000 - Andrew Whalley of Pigeon Forge
  • 2001 - Billy Ringger of Parsons
  • 2002 - Collin Bills of Normandy
  • 2003 - Bradley Brown of Elizabethton
  • 2004 - Jonathan Guido of Franklin
  • 2005 - Matthew L. Fillmore of Lenoir City
  • 2006 - Sean W. Ochsenbein of Cookeville
  • 2007 - Ryan S. Rummage of Antioch
  • 2008 - Joseph W. Riley of Etowah (Elected President of Boys Nation)
  • 2008 - Atticus K. Wright of Loretto (Assumed duties of Governor)
  • 2009 - Harlin R. Miller of Clarksville
  • 2010 - Richard S. Henderson of Clarksville
  • 2011 - Kevin D. Figgins of Murfreesboro
  • 2012 - Colman B. Hawkins of Cookeville
  • 2013 - Logan G. Parsons of Crossville
  • 2014 - Rafiq E. Malek of Chattanooga

Eleventh District*

  • 1953 - J. Lee White of Memphis
  • 1954 - Ernest Wood of Clarksville
  • 1955 - Arnold Quarles of Clarksville
  • 1956 - Robert Lee Harkins of Nashville
  • 1957 - Melvin J. Brown of Memphis
  • 1958 - Julian S. Jenkins of Clarksville
  • 1959 - William Higgins of Memphis
  • 1960 - Johnny Rutland of Memphis
  • 1961 - James Elmo Phillips of Memphis
  • 1962 - Charles Branham of Memphis
  • 1963 - Oddie Wingfield of Nashville
  • 1964 - Charles E. McAdoo of Lebanon
  • 1965 - Charles R. Carr of Nashville

* Eleventh District Boys’ State was discontinued, and by action of the 1965 Department Convention was integrated in 1966 at Tennessee Technological University